Terme suyu Belediye’nin oldu

Başlatan Uğur YUCA, Şub 05, 2010, 11:11 ÖS

« önceki - sonraki »

Uğur YUCA


İl Genel Meclisi'nin dün yapılan toplantısında, Gemlik Belediyesi'ne ait eski terme kaplıcasının altında bulunan sıcak su kaynağının kullanım hakkı 25 yıllığına Gemlik Belediyesi'ne verilmesini kararlaştırdı. Belediye, suyun ruhsatını aldıktan sonra arsada modern bir SPA kaplıca otel yapmak için girişimler başlatacak.

Bursa İl Genel Meclisi dün yaptığı toplantıda, uzun yıllardır Gemlik Belediye si'nin mülkü olduğu sanılan ancak 2007 yılında çıkarılan bir yasa ile yeraltı sularının kullanım hakkının düzenlenmesi sonucu, bu suyun kullanım hakkını kaybeden Gemlik Belediyesi başlatılan girişimler sonucunda suya yeniden sahip oldu.

Terme Kaplıcası'nın Belediye tarafından kiralayan Emine Kırmızı adlı şahsın suyun ruhsatını üzerinde bulundururken, Gemlik Belediyesi'nin aldığı tahliye kararı ile Terme Kaplıcası boşaltılmıştı. 2007 yılında çıkan yeni yasa yeraltı sularının ruhsatlarını elinden bulunduranlara bir yıl içerisinde ruhsat yenileme kolaylığı getirmiş ancak, daha önce kullanım hakkı Emine Kırmızı adındaki şahsa ait olduğu için Gemlik Belediyesi suyun ruhsatını alma girişiminde bulunmamıştı. Gemlik, Mudanya, Orhangazi ve İznik'te aynı yasa ile yeraltı sularından sondaj yapma yetkisini alan Ankaralı bir firmanın Gemlik Belediyesi'ne başvurarak, belediyenin mülkiyetinde olan Terme Kaplıcası'nda turistik otel yapma istemiyle suyun kullanım hakkının Gemlik Belediyesi'nde olmadığı ortaya çıkmıştı.

ARAŞTIRMA BAŞLATILDI
Terme kaplıcasının suyunun Belediyeden alındığı haberlerinin ortadan çıkması üzerine konuyu İl Özel İdaresi'nde araştıran CHP'li İl Genel Meclis Üyeleri Ahmet Hulusi Aydın ve Uğur Sertaslan, suyun ruhsatının alınmadığını belirlediler. Bunun üzerine, Gemlik Belediyesi İl Özel İdaresi'ne yazı yazarak, terme kaplıcasının ruhsatlarının Gemlik Belediyesi adına çıkartılmasını talep etti. Konu, Bursa İl Genel Meclisi'nin yeraltı kaynak ve termal suları komisyonuna havale edildi.Konuyu görüşen komisyon, hazırladığı raporu dün İl Genel Meclisi'nin yapılan toplantısında ele aldı. Terme Kaplıcası Yeraltı Sularının ruhsatının Gemlik Belediyesi'ne 25 yıl süre verilmesi oy birliğiyle kararlaştırıldı.
CHP'li İl Genel Meclis Üyesi Uğur Sertaslan, gazete mize yaptığı açıklamada, kararın dün yapılan toplantıda ele alınmasında komisyonun AKP'li ve CHP'li üyelerinin büyük çabaları olduğunu, terme kaplıcasının yıkılmadan önce tinercilerin ve madde bağımlılarının bir yatağı haline geldiğini, Gemlik Belediyesi'nin arsasında bulunan su kaynağının yine Gemlik Belediyesi'nin tasarrufuna geçmesinin Gemlik halkı için memnuniyet verici olduğunu söyledi.

BELEDİYE OTEL YAPTIRACAK
Belediyenin arazisi altındaki su kaynağına 25 yıllığına ruhsatını alacak olan Gemlik Belediyesi bu arazi üzerinde kaplıca otel ve sağlık tesisleri yaptıracak. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, belediyeye başvuran bazı firmaların teklif lerinin değerlendiri leceğini, suyun ruhsatını aldıktan sonra, ihale aşamasına girileceğini söyledi.
Güler, Gemlik'e modern bir kaplıca yapımı için hazırlanan projenin tutarının ise 20 milyon lira dolaylarında olduğunu söyledi.

Haber Tarihi : 05.02.2010
Haber Editörü : KADRİ GÜLER
Haber Kaynağı : gemlik korfez gazetesi

Uğur YUCA


Çakır

Çok iyi olmuş umarım iyi birşekilde değerlendirirler..zamanla olur tabiki ama yapılsın su boşa gitmesin
Güneşi DOĞDUĞU GİBİ, Sαbαhı GELDİĞİ GİBİ, Sevdiğin insαnı OLDUĞU GİBİ' kαbul et..!!..

Uğur YUCA

Alıntı yapılan: Çakır - Şub 05, 2010, 11:17 ÖS
Çok iyi olmuş umarım iyi birşekilde değerlendirirler..zamanla olur tabiki ama yapılsın su boşa gitmesin

su akmıyoki ?

Çakır

sonuçta orda sıcak su yokmu şimdi akmıyorsada vardı bir zamanlar onun için kaplıca yapılacak ya zaten
Güneşi DOĞDUĞU GİBİ, Sαbαhı GELDİĞİ GİBİ, Sevdiğin insαnı OLDUĞU GİBİ' kαbul et..!!..

ümitk

umarız tatmin edici bir çalışma yapar belediye..
Türklük semalarda   dalgalanan bayrak,
Ve biz Türkler Allah önünde eğiliriz ancak..

Uğur YUCA

bir proje var ama bu dergide gördüm aylık dergi çıkartıyo belediye ama 2. sayısını göremedim ben kaplıca tarzı bir bina çizillmiş

Uğur YUCA