Şahin Yurdu köyü

Başlatan Uğur YUCA, Eyl 10, 2009, 06:36 ÖS

« önceki - sonraki »

Uğur YUCA

Alıntı yapılan: ümitk - Eyl 12, 2009, 08:59 ÖS
hadi bitane de daha :

Hepimiz Gemlik isminin Gemilik ten geldiğini biliyoruz. Aslında iyice araştırıldığında  ismini GEMİLİK  ten değil 'GÖMLEK'ten geldiği sonucu çıkıyor..Zira eski çağlarda da tekstili ile meşhur Bursa'ya venediklilerin ve avrupallıların gemiyle ulaşabilecekleri tek yer gemlik limanı imiş.Gömlek alışverişi için gelinen limanın şehri gel zaman gemlik olarak kalmıştır..

hasi bir tanede benden oldun tibel hotelin isminin nereden geldinini diyecegim kurulumunda tibel hotlinin yeri belediyenin miş zaten şuanda kira 2. karı ise ticaret odası var ismini Ticaret oadasının Ti Belediyenin Bel sözcüklerinini alarak Tibel ismi konulmuş ;)

Uğur YUCA


Çakır

ya siz ne çok şey biliyormuşsunuzda paylaşmıyormuşsunuz teşekkürler daha olursa yazın ya bilgilenelim biraz :-() :-()
Güneşi DOĞDUĞU GİBİ, Sαbαhı GELDİĞİ GİBİ, Sevdiğin insαnı OLDUĞU GİBİ' kαbul et..!!..

ümitk

Burada eskiden beri hatta osmanlı hakimiyeti altında olduğu zamanlar bile hristiyanlar çoğunluktaymış hatta bir sokak hariç her yerde hristiyanlar oturumuş.Türklerin oturduğu yer ise şimdiki askeriyenin olduğu sokakmış.(hani askeriyeden çevre yoluna dik bir yokuş var ya orası)Türkler gayri müslimlerden çekinerek yaşarlarmış..
    Kurtuluş savaşında buradaki hristiyanlar yunanlılar ile bir olup türkleri öldürmüş hatta savaşa giden insanların evlerine gidip zorla değerli eşyalarını gaspetmiş hatta ırzlarına göz dikmiştir..Türkler savaş galibi olunca da yunanlılar ile bir olup kaçmışlardır...
   
Türklük semalarda   dalgalanan bayrak,
Ve biz Türkler Allah önünde eğiliriz ancak..

ümitk

Türklük semalarda   dalgalanan bayrak,
Ve biz Türkler Allah önünde eğiliriz ancak..