Türk zekası

Başlatan inventive_ümit, Şub 19, 2009, 09:41 ÖS

« önceki - sonraki »

inventive_ümitSobaya bağladığı sistemle, musluklardan sıcak su akışı sağlıyor.

Van'ın Gevaş ilçesinde yaşayan güvenlik görevlisi, sobaya bağladığı sistemle, evindeki tüm musluklardan, şofbenli evlerde olduğu gibi sıcak su akmasını sağladı.

Gevaş'ta yaşayan 5 çocuk babası güvenlik görevlisi Yaşar Kırcı,(42), Gevaş Kaymakamlığının Gevaş Bilim Teknolojileri Projesi (GEBİTEP) kapsamında kaymakamlıktan aldığı destekle, sobayı şofben gibi kullanarak, burada ısınan suyu evin mutfağına ve banyosuna taşımak için sistem kurdu.

Sobaya iki demir boru bağlayan Kırcı, borulardan birini evin ana musluğuna bağladı. Musluğu açtığında sobanın giriş kısmındaki borulara gelen su burada ısındıktan sonra ikinci boruyla evin başka bir odasındaki 60 litrelik varile aktarıldı. Kırcı, varilde biriken sıcak suyu banyo ve mutfaktaki çeşmelere bağlayarak sıcak su akmasını sağladı.

Kırcı, Gevaş'ta kışın havanın çok soğuk olmasından dolayı çeşmelerden akan suya dokunmakta zorlandıklarını, bu nedenle sistemi geliştirdiğini söyledi.

Kırcı, ''Sıcak su elde etmek için boru dirseğinin içine iki boru yerleştirdim. Soba yandığında bu borular sayesinde suyumuz banyoya yerleştirdiğimiz depoda birikiyor. Soba yandıkça su depolanıyor. Saatte 60 litre sıcak su elde etmiş oluyoruz. Evimizde sürekli sıcak su bulunmaktadır. Bu sistem şofben gibi su üretiyor. Banyoda depomuz var. Depodaki sıcak su mutfağa, banyoya ve lavaboya gidiyor'' dedi.

Kırcı, sistemin her sobaya uygulanabileceğini, maliyetinin 300 TL olduğunu belirtti.

-KAYMAKAM ZİYARET ETTİ-

Yaşar Kırcı'nın evine giden Gevaş Kaymakamı Tahsin Aksu, Kırcı'nın güzel bir çalışma yaptığını belirterek, bu sistemle köylerdeki sobalı evlerde yaşayan vatandaşların sıcak su sıkıntısının ortadan kaldırılabileceğini kaydetti.

Kaymakam Aksu, GEBİTEP ile herkesin bilime ulaşabileceğini kanıtlamayı amaçladıklarını, Kırcı'nın buluşunun da buna en iyi bir örnek olduğunu söyledi.

GEBİTEP'in ilçedeki her kesimi kapsadığını ifade eden Aksu, şöyle konuştu:

''Projenin bir adını da ''buluyorum kullanıyorum'' olarak belirledik. Bu vatandaşımız da bir proje üretmiş ve faydalı bir kullanım olarak hizmete sunmuş. İlçemiz sobayla ısınılan bir yer olduğu için henüz kalorifer ile ısınma imkanı elde edememiştir. Bu vatandaşımız sobayla ısınırken diğer taraftan ısındığı sobadan sıcak su elde etmeyi başarmış. Böyle kişileri destekliyoruz. Bu sistemin tüm sobalı evlerde uygulanması lazım.''

Yaşar Kırcı'yı bilgisayarla ödüllendiren Aksu, kendisini teknoloji üreten merkezlere kaymakamlığın imkanlarıyla göndereceklerini bildirdi.

inventive_ümit


loco

Çok akıllıca çok da işe yarar bişey bakar mısınız
Dünyayı değiştiremiyorsan, kendi dünyanı değiştir..

loco

Dünyayı değiştiremiyorsan, kendi dünyanı değiştir..