Mustafakemalpaşa da göçük meydana geldi

Başlatan Uğur YUCA, Ara 10, 2009, 08:27 ÖS

« önceki - sonraki »

Uğur YUCA


Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Devecikonağı köyündeki maden ocağında grizu patlaması meydana geldi. 15-16 işçinin, patlama sonucu oluşan göçüğün altında mahsur kaldı
Olay yerinde bulunan yerel bir gazetecinin  aktardığı bilgilere göre; Patlama ve göçük, 280 metre aşağıya kadar inen bir ocakta meydana geldi. Aşağıda 16 kişinin olduğu söyleniyor ancak en yetkili isim bile net bir rakam veremiyor. Sayının 20'nin altında olduğu, üstüne çıkmayacağı belirtiliyor.

Yoğun gaz nedeniyle müdahale edilemiyor. Sivil savunma ekipleri henüz olay yerine varmış değil. Uzman ekiplerin Zonguldak'tan yola çıktıkları belirtiliyor. İşçilerin arkadaşlarından aşağıya inenler, gazdan dolayı zehirlenerek dışarıya çıktılar ve hastaneye kaldırıldılar. Çaresiz bir şekilde uzman ekipler bekleniyor.

Şu an ocakta başka bir patlama beklenmiyor. Yoğun gaz nedeniyle karamsar bir hava var. Aileler de olay yerinde ancak, uzak bir noktaya çekilen şerit nedeniyle oraya ulaşmaları mümkün değil.

Kaymakamlık tarafından kriz masası oluşturuldıu. Ancak, görünen o ki, şu an için müdahale edebilecek nitelikte bir ekip yok.

"GAZ NEDENİYLE TEMKİNLİ HAREKET EDİLİYOR"
Bursa Valisi Şehabettin Harput : "220 metre derinlikte bir ocak. Balıkesir'den teknik ekipler ve maden kurtarma ekipleri olay yerinde. Her türlü yardım ekibi mevcut.

Olay yerine parça parça müdahele edilmeye çalışılıyor ama... Gaz var ve temkinli hareket ediliyor. İnşallah hepimizi sevindirecek sonuç alırız.

KÜÇÜK BİR İŞLETME
Küçük bir işletmeden bahsediyoruz ve bu nedenle müdahale edebilecek profesyonel ekipler yok. Bu konu ayrı olarak değerlendirilecektir. Yaralılar konusunda henüz bir bilgi alamadık."

KÖY MUHTARI GÜNEŞ
Devecikonağı Köyü Muhatarı Muhtar Fikret Güneş de gelişmeleri aktardı.

Güneş şöyle konuştu: "Saat 20.00 - 20.30 arasında grizu patlaması oluyor. Bacada bulunan 17 arkadaşı ile göçüğün önünde yer alan 2 arkadaş kaçıyorlar. Göçük ve yanma olan arka tarafta 15 arkadaşımız kalıyor ve şu an bu kişileri kurtarma çalışmaları sürüyor.

Patlama sonrası kömürde yanma olayı olduğu için, oraya girilmesi ve çalışılması zor. Hala da işçilere ulaşılamadı. Hastaneye kaldırılanlar ise, patlama sonrası kurtarmak için oraya giren ve kömür yanması nedeniyle zehirlenen kişiler. Burada ilk kez grizu patlaması oluyor. Ufak tefek göçükler oluyordu ama...

Burada herkes tek vücut olmuş durumda ve çalışmalar sürüyor. Sürekli ekipleri geliyor ve çalışmalar yapılıyor. Bazı işçişlerin aileleri de burada..."


haber mynet

Uğur YUCA