• Gemlik Forum - Gemlik'in Paylaşım ve Tartışma Platformu forumuna hoşgeldiniz. Lütfen giriş yapın veyakayıt olun.
 

Arama Kurtarma Birimi (GEMDEVAK)

Başlatan Uğur YUCA, Ekm 07, 2010, 10:43 öö

« önceki - sonraki »

Uğur YUCA

Gemlik ilçesinde Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan Arama Kurtarma Birimi (GEMDEVAK), yaptığı çalışmalarla takdir topluyor.

Bursa Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan'ı makamında ziyaret eden arama kurtarma timi, yaptıkları çalışmaları anlattı. Hastane sivil savunma amiri Yasemin Eraslan, 18 kişilik gönüllü memur tarafında kurulan birimin 7 ayrı ekip halinde çalıştığını söyledi.

Eraslan, deprem ve boğulma vakaları başta olmak üzere birçok alanda Bursa Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği Müdürlüğü'ne bağlı üç uzman kişi tarafından eğitim gördüklerini belirtti.

Gönüllü bir kuruluş oldukları için araç ve malzeme eksikleri bulunduğunu ifade eden Eraslan, özellikle bir afet anında olay mahalline anında intikal edilmesi ve araç gereç donanımının da tam teşekküllü olması için bir kurtarma aracına acil ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Bursa Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ise, GEMDEVAK'ın örnek bir ekip olduğunu belirterek, "Bu tür gönüllü kuruluşları teşvik etmeliyiz. Hatta Sağlık Müdürlüğü çatısı altında örgütlemeliyiz. Bu konuda çalışmalarımızı en kısa sürede başlatacağız. Bizler fiilen bu işlerin içinde değiliz ama her zaman tarafız. Olağan hallerde gönüllü bu kuruluşların önemini biliyorum. Sağlık Müdürlüğü olarak biz üzerimize düşenleri yapmaya da hazırız." dedi.

(Cihan Haber Ajansı)