gedelek köyü

Başlatan sacrife, Eyl 03, 2007, 04:54 ÖS

« önceki - sonraki »

sacrife

işte benim biricik güzeel köyüm.böyle bi köyüm oldugu için gurur duyuyorumgedelek pınarbaşıSarı Kız Efsanesi ::

Köyümüzde bir inanış vardır. Pınarbaşı'nın temiz ve serin sularında bir kızın yaşadığı söylenir. Bu kızın uzun sarı saçlarının varmış, pınarbaşına yıkanmaya gelirmiş.Pınarbaşı sularının sahibi diye anlatılan bu peri kızının, onu gören insanları çarpacağına inananılır. Çok eskiden birkaç kişinin onu gördüğü, sarı kızın insanları görünce pınarbaşı kayalıklarının altına kayarak yok olduğunu anlatılır. Halk arasında Pınarbaşı'ndaki kayalıkları peri yatakları diye bilinir. Kayalıkların bir bölümü onun yatak odası, bir bölümü tuvaleti, banyosu, bir bölümü mutfağı olarak inanılmaktadır. Sarı kızın bir ermiş olduğuna inananlar da vardır. Onu sadece iyi ve temiz kalpli insanların görebileceğini inanılır

Ermiş Dede Efsanesi

Dedebayır'ı ve Karşıbayır diye bilinen Gedele'ği çevreleyen bu tepelerde, karşılıklı iki ermiş dedenin mezarları vardır. Karşıbayır'da yatan zatın, savaş sırasında şehit düşen bir zabit (yüzbaşı) olduğunu dedelerimiz büyüklerimize anlatmışlar. Pınarbaşı'nın tepesindeki Dedebayırı'nda yatan ermiş dedenin ise, akşam ezanı sıraları pınarbaşına beyaz bir atla ve elinde fenerle gelip abdest aldığını, sonra mezarının başında namaz kıldığını görenler olmuş. Bu mezarların üzerine geceleri nur düştüğünü gören insanımız çoktur. Yine bu dedeleri gören yerli halktan insanımız bu evliyaların köyü koruduğuna inanırlar.Pınarbaşı denilen su kaynağının çevresine çınar fidanları dikilmiştir.. Bundan 20 yıl önce köye inceleme yapmak için gelen jeologlar bu çınar ağaçlarının 400-500 yaşında olduğunu söylerler. Bu ifadeden anlaşıldığına göre köyün bu günkü yerine yaklaşık 500 yıl önce kurulduğu sanılmaktadır.


küçük bi tarihce
Bursa- Orhangazi ilçesine bağlı yeşillikler içinde şirin bir köy. İlçenin güneybatısında, Gemlik-Orhangazi yolunun 1 km batısındadır. İlçeye 6 km uzaklıkta bulunan köy oldukça eskiden kurulmuştur. Eskiden İznik'e bağlı idi. Yavuz Sultan Selim'in vakıf köyüdür. Köyün geliri İstanbul'da yaptırdığı imaretine harcanmaktaydı.


Gedelek adı, ok kuburu anlamındaki Gedeleç'ten gelmiş olabilir. 1530 tarihli tahrirat defterine göre, İznik kazasının Gürle bucağına bağlı idi. Gürle ise bugün Orhangazi'ye bağlı bir köydür. 1530 yılında köyde 17 hane yaşamaktaydı. İşgal yıllarında köy tümüyle yakılmıştır.Yunan işgalinde büyük kayıp veren köyün, 1940'daki nüfusu 560 tır. 2002 yılındaki sayımda hane sayısı 450, nüfusu 1380 kişidir. Köy göç aldığı için nüfusu şu anda 1800 kişidir. Köyün en önemli gelirleri zeytincilik ve turşuculuktur. Özellikle turşuculuk, köyün başlıca gelir kaynağıdır. Türkiye'nin en önemli turşu üretim merkezlerinden biridir. Köy yakınında Pınarbaşı adıyla bol suyu bulunan bir pınar ve mesire yeri vardır. Bu pınardan akan kireçli su ile yapılan turşular; sert ve lezzetli olması yönüyle farklıdır. Gedelek ününü bu suyla yapılan turşusuna borçludur. Suyun başında dikili olan tarihi büyük çınarlar görülmeye değer güzellikte ve ilginçliktedir. Pınarbaşı'nın temiz ve serin sularında bir kızın yaşadığı söylenir. Bu kızın uzun sarı saçları olup, yıkanmaya gelirmiş. Pınarbaşı sularının sahibi olan bu kızı gören insanların çarpılacağına inanılır. Dede Bayırı ve Karşı Bayır'ı denilen bu iki tepede iki Ermiş Dede'nin yattığı anlatılır. Önceleri köyün girişindeki çeşme önündeki çalının sıtma hastalığına iyi geleceğine inanılırdı. Sıtma olan yere bu çalıdan sürüldüğünde iyileştiği söylenirdi. Yerli köyüdür


Gedelek'te Ermenilerin Yaptığı Katliam

Gedelek"in üst kısmında da komşu Benli ve Yukarı Benli adlı Ermeni köyleri bulunmaktaydı. Türk ve Ermeniler 1921 yılına kadar komşu köyler olarak yüzyıllarca barış içinde yaşamışlar, Gedelek' teki ipek böcekçiliği ve zeytin bahçelerinin bakımında Benli'li Ermeniler kuşaklar boyu Gedelek'teki Türklerle beraber çalışmışlardır. 1915'deki tehcir olayları esnasında da bu durum hiç değişmemiş, dostluk devam etmiştir. Ama ne yazık ki Yunan'ın Gemliği ve köylerini işgali ile komşu Ermeni köyleri Türk köylerine karşı birden bire vahşi ve insanlık dışı saldırılarına başlamışlardır.


1921'de Yunan askerlerinin baskısı ve köylerine hiç dokunulmayacağı gibi yalanlarla Gedelek Köy Muhtarı Osman Efendi ikna edilmiştir. Muhtarın yardımı ile köyden iki kağnı dolusu silah Yunan askeri tarafından toplanmıştır. Bu şekilde Gedelek halkı Yunanlılar tarafından silahsız ve savunmasız bırakılmıştır. Bunun üzerine Benli Ermenileri'de "Gedeleği bize bırakın, biz yakacağız" deyip köye el koymuşlardır. Neticede silahsız kalan Gedelek halkına özellikle geceleri komşu Benli Köyü Ermenileri eziyet etmeye ve mallarını yağmalamaya başlamışlardır.

O esnada köy, askerde olan gençlerinin yokluğundan dolayı çoğunluğu kadın ve çocuklar ile bazı ihtiyarlardan ibarettir. Kadınların bir kısmı Ermeni erkeklerinin tecavüzünden, sarkıntılığından korunmak gayesiyle Ali Çavuşların evinde toplanıp yüzlerine mayıs (hayvan dışkısı) ve çamur sürerek evlerde gizlenmeye, tecavüzden korunmaya çalışmışlardır. Ertesi günü evlerine sığınmış Türk köylüleri zorla Hacı Osman YILMAZ'ın evine doldurulmuş ve içeriye pencereden el bombaları atılarak topluca katledilmişlerdir.

Bombalanan evden yaralı kurtulan tek kişi o zamanlar 11 yaşındaki kız çocuğu olan Paslıoğulları'ndan Hayriyedir. Hayriye (ERDEM) yanı başındaki annesinin beyninin parçalanarak öldüğüne şahit olmuş kendiside çenesinin el bombasından parçalanıp kopmasıyla ağır yaralanmıştır. Ermeniler köyü yağmaladıktan sonra evlerin tamamını ateşe vermiş ve köyde ağır yaralı Hayriye'den başka kimse kalmamıştır.Küçük ve yaralı kız köy hamamı taştan olduğu için yanmayan tek yapı olduğundan gece hamamın içine sığınıp gündüz su birikintisinden ayakkabısının içine su doldurup (su su diye) inleyen yaralılara su taşımıştır. 15 gün kadar sonra köye dolaşmaya gelen yağmacı bir Ermeni onu at arabasına bindirip Kumla Camisindeki mülteci olan Türk'lerin yani Gedelek ve civar köylerden kaçıp camiye sığınanların yanına götürmek için almış ama Açmalar Mevkisinde birden kızı saçlarından tutarak kara diken öbeğinin içine fırlatıp atmış ve kızcağızı bırakıp gitmiştir. Çalıların içinde 3 saat kadar acı içinde kıvranırken yine yağmacı bir başka Ermeni onu dikenlerin içinden çıkartıp, dikenkerini temizleyip at arabasına bahtaniyenin altına yatırmak suretiyle Kumla'ya getirmiş, Caminin minaresini gösterip "sizinkiler orada hadi git" deyip göndermiş, Camideki mültecilerin içinde akrabalarıyla buluşup ölmekten kurtulmuştur. Çenesi kopuk olduğu için yüzünü bütün hayatı boyunca örtü ile gizleyen bahtsız Hayriye'nin yemek yediğini hiç kimse görmemiştir. Zavallı kadın hiç evlenmeden, kız olarak 1972'de 64 yaşında vefat etmiştir.

Hacı Osman'ın evinde el bombalarıyla öldürülenlerin cesetleri daha sonra zeytin merdiveni ile içeriden taşınıp pis su kanalı olarak kullanılan hendeğe birbiri üstüne Benli'li Ermeniler tarafından atılmıştır. Canlarını kurtaranların bir kısmı da Güney pınarında toplanarak Kumla istikametine kaçıp oradan Hilâli Ahmer (Kızılay) gemisi ile İstanbul'a Selimiye Camisine getirilmişler ve yıllarca orada sığınmışlardır. Köylünün diğer bir kısmı da Karamürsel yönünde kaçarak Türk ordusuna sığınmak için Eskişehir'in İnönü bölgesindeki çadırlarda yıllarca kanoklamıştır. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması üzerine köyüne dönenler Gedelek'in tamamen yok olup, yakılmış ve yıkılmış olarak görmüşlerdir.sacrife


TeXaS

gercekten güzel bi köymüş paylasım için saol

çαηαк

harıka olmus ya resımler superr ama kırmızı bıraz gozlerımı aldı paylasım ıcın tewsekurler

sacrife

ben zaten yazıları okumanız için kırmızı yaptım belki kırmızı dikkatinizi çekerde okursunuz diye.resimleri begenmenize çok sevndim

çαηαк

ben senın butun yazılarını okuyorum sen merak etme ;D

sacrife

teşekkür ederim ugur

sarı incir

çok güzel harika bir köy paylaşım için tşk. :19musicales:

Chatlax

ßenim Annemin babası oLaN Dedem de buraLı Benim küçüklüüm de nerdeyse ßurda Geçti Çok Şeker Yer =)

đ Ǻ ώ Ǻ Ŧ

muahahhaha :D bizim köy lem bu :D
camınn yanında bi ev var dedimndir:D

eheuheueue ayy bu köye girişte turşu kokar lem :D:D

Herbiseyim

gercekten guzel şirin bır koy.  resımler harıka
rıvayetler de gercekten ılgınc

đ Ǻ ώ Ǻ Ŧ

öle ahım şahım gzeülliği yok bea:D
ben bildim bileli turşu havuzlarında yüzer cocuklar:D:D

bura babamın köyü :D
anmın köyüde FISTIKLI orası daha güzel mavi yeşil 10 numra ;)

Herbiseyim

Alıntı yapılan: đ Ǻ ώ Ǻ Ŧ - Ksm 17, 2008, 09:43 ÖS
öle ahım şahım gzeülliği yok bea:D
ben bildim bileli turşu havuzlarında yüzer cocuklar:D:D

bura babamın köyü :D
anmın köyüde FISTIKLI orası daha güzel mavi yeşil 10 numra ;)
tursu havuzumu belkıde soyledır resımlerde her yer super cıkıyorr  :D

axelle

gedelek orhangaziye bağı değil mi? ( Fotograflar güzelmiş..)
İnanç; Görülmeyene inanamaktır.Görülmeyene inanırsan başkalarının görmediğini görürsün.

Uğur YUCA

yarı gemlik sayırlı be abi :D

bulut28

SÜPER YA ÇOK GÜZEL ;=) ;0)

bulut28